Výlet na Říp 2026 - 19. dubna
Letošní, už 19. ročník Výletu na Říp, jsme zahájili návštěvou zámku v Roudnici nad Labem. Téměř 30 zájemců o prohlídku se sešlo na Karlově náměstí v Informačním a dopravním centru Podřipska. Prohlídku jsme zahájili v podzemí zámku, v němž jsou ukryty poměrně výrazné pozůstatky románského hradu ze 12. století, v rámci Čech unikátního. Na základech tohoto hradu pak Lobkowiczové, do jejichž vlastnictví se Roudnice dostala roku 1603, nechali v průběhu 2. poloviny 17. stol. vystavět monumentální zámek s více než dvěma sty místnostmi, dvouramenným vstupním schodištěm, hodinovou věží, nádherně zdobenou kaplí a reprezentačním sálem později upraveným na divadlo. Vlastní budova je celkem zachovalá, ale v současné době v podstatě zcela vyklizená, aby mohla projít stavebními úpravami, které jí vrátí dřívější lesk. Šikovný průvodce nám pověděl mnoho o její historii, i o strastech 20. stol., kdy objet nejprve zabrala nacistická vojska a později čsl. armáda pro účely vojenské hudební školy. Informoval nás i o záměrech Lobkowiczů, kteří zámek restituovali.

Další program výletu byl již tradiční – cesta na Říp po klasické trase přes Vesce (s možností odpočinku a občerstvení na Štípárně) a Rovné, odkud začal vlastní výstup na Říp. Setkání všech účastníků na vrcholu (se vzájemnou výměnou informací, námětů na činnost v letošním roce a focením) se uskutečnilo mezi 13 a 15 hodinou. Celkem se nás letos sešlo 27. Trochu jsme měli obavy z nepříznivé předpovědi počasí, ale nakonec bylo celkem přijatelně a dešťová přeháňka nás zastihla až při sestupu na okraji Ctiněvsi. Ale tam jsme si mohli odpočinout a usušit se v místním minipivovaru.
